sign01.jpg

Σκουπίδια - Υπερκαταναλωτισμός

ΣΤ΄ τάξη - 2009 - 2010

greenbt.jpg Η χωματερή της Δουρούτης   greenbt.jpg Φανάρια, ανεξέλεγκτες χωματερές   greenbt.jpg Σκουπίδια στο πεζοδρόμιο   greenbt.jpg Θάψιμο απορριμάτων   greenbt.jpg Σκουπίδια στο σπίτι  greenbt.jpg Σκουπίδια στο σχολείο    greenbt.jpg Κατασκευές   greenbt.jpg Στο πάρκο της γειτονιάς μας   greenbt.jpg Διαχείριση απορριμάτων τα παλιά χρόνια   greenbt.jpg Σούπερ μάρκετ   greenbt.jpg Επίσκεψη στο Κέντρο Διαχείρισης Ανακυκλώσιμων Υλικών.   greenbt.jpg Στο Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης   greenbt.jpg Ενημέρωση

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

1. ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΑΪΣΤΡΕΣ ΠΟΥΛΙΩΝ

Τάξη ΣΤ2
10 Μαρτίου. Σήμερα  με κουτιά από γάλα φτιάξαμε ταΐστρες πουλιών. Πήραμε κουτιά από γάλα, τα κόψαμε, τα τρυπήσαμε, τους περάσαμε σχοινιά, βάλαμε ξυλάκια για να πατάνε τα πουλάκια να τρώνε…. και εδώ μας βλέπετε να τα βάφουμε….

taistres_1.jpg

taistres_2.jpg

Όταν φτιάξει λίγο ο καιρός θα τις κρεμάσουμε στα δέντρα της αυλής.

Εύκολο είναι ! Δοκιμάστε:

taistres_3.jpg   taistres_4.jpg

ΥΛΙΚΑ
κουτί από γάλα, κορδέλες, κολλητική ταινία, τροφή πουλιών, ένα ξυλάκι
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ:

• Παίρνουμε ένα άδειο κουτί φρέσκου γάλακτος και κλείνουμε καλά το επάνω μέρος.
  • Κάνουμε μια μικρή τρύπα και περνάμε ένα σπάγκο ή κορδέλα, έτσι ώστε να  μπορεί να κρεμαστεί σε ένα κλαδί δέντρου.
  • Κόβουμε και στις δυο πλευρές του κουτιού δύο ανοίγματα περίπου 5 εκ. σε τετράγωνο σχήμα.
  • Περνάμε ένα λεπτό ξύλο ανάμεσα στα δυο ανοίγματα, για να στέκεται το πουλί.

27 Απριλίου. Σήμερα κρεμάσαμε τις ταΐστρες στα δέντρα της αυλής. Ήταν πολύ διασκεδαστικό!

taistres_b_01.jpg  taistres_b_02.jpg

Όχι δεν πέφτουμε! Είμαστε παιδιά του χωριού οι περισσότεροι… Προσπαθούμε να τις δέσουμε ψηλά να μη τις χαλάσουν τα μικρά. Δε μοιάζουμε κι εμείς σαν πουλιά!

taistres_b_03.jpg  taistres_b_04.jpg

Θα αναρωτιέστε πώς θα βάζουμε τροφή στις ταΐστρες μας;  Θα τα καταφέρουμε!  Το πρόβλημά μας είναι οι εξωσχολικοί που κάνουν ζημιές στο σχολείο.
 taistres_b_05.jpg

Πάντως εμείς το καταχαρήκαμε!...

2.  ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΛΑΘΑΚΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Τάξη ΣΤ1