Τα κείμενα των παιδιών εδώ.

Προβολή Ν.Ο.Ι. Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους

Την Τετάρτη 8 Απριλίου επισκεφθήκαμε τον Ν.Ο.Ι. (Ναυτικό Όμιλο Ιωαννίνων) που βρίσκεται στην Λιμνοπούλα (έτσι λέγεται μια περιοχή της λίμνης στη Β.Δ. άκρη της).
Το πρωί στις 8.45 αναχωρήσαμε από το σχολείο. Όταν φτάσαμε στον Όμιλο, έκανε κρύο και είχε ομίχλη.

Εκεί μας υποδέχτηκε ο κύριος Χάρης Γκίτσας, ένας προπονητής του Ομίλου, και μας οδήγησε  σε ένα γυμναστήριο όπου εκεί κάποιοι νεαροί αθλητές έκαναν τεστ αντοχής στην κωπηλασία (3 χιλιόμετρα κάτω από 11 λεπτά), για να πάνε στην Εθνική ομάδα όταν μεγαλώσουν.

Η προσπάθειες που κατέβαλαν οι αθλητές ήταν πολύ μεγάλες, βλέπουμε εδώ μερικές εικόνες από την προπόνηση. Ο κ. Γκίτσας μας πληροφόρησε πως τα παιδιά που προετοιμάζονται για την εθνική ή   για Ολυμπιακούς αγώνες, μπορεί να κάνουν μέχρι και 13 προπονήσεις την εβδομάδα. Μετά τη λήξη του τεστ αντοχής, ο προπονητής της ομάδας μέτρησε το σφυγμό των αθλητών.

Επίσης μάθαμε ότι ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων είναι ένα  από τα 15 καλύτερα κλαμπ παγκοσμίως με πάρα πολλές διακρίσεις και μετάλλια σε αγώνες. Για όσους ενδιαφέρονται, να ξέρετε ότι υπάρχουν 6 προπονητές και η προπόνηση για τους μικρούς διαρκεί 1-1,5 ώρα και για τους μεγάλους 2-3 ώρες.
Επίσης να έχετε υπ' όψιν σας ότι όταν κάποιος αρχίζει για πρώτη φορά προπόνηση, πρώτα κάνει πέντε μήνες προπόνηση έξω από το νερό (στο γυμναστήριο) και αργότερα αρχίζει να προπονείται μέσα στη λίμνη με κανονική βάρκα. Και πάντα υπάρχει δίπλα του προπονητής.

Μετά το γυμναστήριο, ο κ. Χάρης μας υποδέχτηκε στα γραφεία του Ομίλου και μας μίλησε για πάρα πολλά πράγματα  που έχουν σχέση με την κωπηλασία. Είχαμε ετοιμάσει και εμείς μερικές ερωτήσεις αλλά στο τέλος ρωτήσαμε ελάχιστα μιας και ο κ. Χάρης μας είχε καλύψει με τις πληροφορίες που μας έδωσε. Έτσι λοιπόν τώρα ξέρουμε ότι:
  • Η λίμνη μας είναι ιδανική για κωπηλασία γιατί σπάνια πιάνει κύμα.
  • Η αγωνιστική πίστα είναι 2 χμ. για τους επαγγελματίες και 1 χμ. για τις ακαδημίες.
  • Ο καλύτερος χρόνος αθλητή ήταν 7 λεπτά για τα 2 χιλιόμετρα.
  • Ατυχήματα συμβαίνουν πολύ σπάνια στους αθλητές της λίμνης μας.
  • Στον Όμιλο δεν πληρώνουμε για να μάθουμε κωπηλασία.

Μάθαμε λοιπόν ότι με την κωπηλασία μπορεί να αρχίσει κάποιος να ασχολείται ακόμα και από τα 10 του χρόνια. Μας είπε μάλιστα ότι οι έρευνες έχουν δείξει ότι αν αρχίσει κάποιος από 10 χρονών κωπηλασία, έχει καλύτερη αντοχή και τεχνική και δεν τραυματίζεται εύκολα.
Επίσης κάτι που μάθαμε ακόμα είναι πως το 80% της δύναμης ασκείται στα πόδια και ότι οι αθλητές κάνουν προπόνηση με όλες τις καιρικές συνθήκες.

Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες που μας έδωσε ο κ. Γκίτσας, μας οδήγησε στο λεμβοστάσιο, δηλ. στο γκαράζ όπου βρίσκονται οι αγωνιστικές βάρκες.

Ξέρατε ότι ένα μονό σκιφ κοστίζει 6 - 8.000 ευρώ ενώ μία οκτάκωπη μπορεί να φτάσει και τις 38.000 ευρώ; Οι αγωνιστικές βάρκες είναι κατασκευασμένες από καρμπόν κέβλαρ (ανθρακονήματα), υλικό που κατασκευάζονται και τα αυτοκίνητα της Φόρμουλα 1.

Θέλετε μερικές πληροφορίες ακόμα για τις βάρκες κωπηλασίας;
  • Η  οχτάκωπη βάρκα έχει μήκος 17-18 μ. και ζυγίζει 98 κ.
  • Η τετράκωπη είναι 14μ.
  • Τα παπούτσια για την κωπηλασία λέγονται υποπόδια και στοιχίζουν 120 ευρώ.
  • Τα κουπιά έχουν πλάτος 20εκ. και το μάκρος  είναι διαφορετικό για άντρες και γυναίκες. Για τις γυναίκες είναι 3,70μ. ενώ για τους άντρες 3,80μ.
  • Οι άσπρες βάρκες είναι από την Ιταλία και οι κίτρινες από την Γερμανία.

Όταν βγήκαμε έξω συζητήσαμε λίγο ακόμα για το θέμα, είδαμε το τρέιλερ που κουβαλάνε τις βάρκες, την εξέδρα όπου οι αθλητές επιβιβάζονται μέσα στις βάρκες τους και βέβαια την πίστα, δηλαδή τη λίμνη μας την Παμβώτιδα.

Δίπλα από τις εγκαταστάσεις του Ομίλου υπάρχει ένα κάμπινγκ ακριβώς δίπλα από τις όχθες τις λίμνης. Τώρα το χειμώνα ήταν σχεδόν άδειο, οπότε καθίσαμε στα στέγαστρά του και απολαύσαμε το κολατσιό μας κάτω από τα δέντρα, δίπλα από την πανέμορφη λίμνη μας.

Αυτή η επίσκεψη θα μας μείνει πραγματικά αξέχαστη. Πολλά παιδιά της τάξης μας έδειξαν ενδιαφέρον για το άθλημα και δήλωσαν πως θα ήθελαν να ενημερωθούν παραπέρα για να αρχίσουν τις προπονήσεις, γράφοντας τα στοιχεία τους και το τηλέφωνό τους σε ένα τετράδιο.

Κατά τις 11:20 ήρθε το αστικό και σε 10 λεπτά ήμασταν πάλι στο σχολείο μας γεμάτοι εντυπώσεις. Το πρώτο πράγμα που κάναμε μετά το διάλειμμα ήταν να γράψουμε όλα αυτά που είδαμε και μάθαμε, τώρα που ήταν φρέσκα και τα θυμόμαστε ακόμη (είχαμε κρατήσεις και σημειώσεις, βέβαια) και να σας τα παρουσιάσουμε εδώ για να τα μάθετε κι εσείς.

Μερικοί σύνδεσμοι σχετικοί με την κωπηλασία:

Ελληνικοί:
Δήμος Ιωαννιτών Βράβευση αθλητών κωπηλασίας - κανόε καγιάκ το 2008
Κωπηλασία : Από την ελληνική Βικιπαίδεια:
Kopilasia.gr Η ελληνική σελίδα της κωπηλασίας
Όμιλος Ερετών "Ερέτης" ήταν ο κωπηλάτης στα Αρχαία.
Ν.Ο.Θ. Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης
Οξφόρδη εναντίον Καίμπριτζ  Συνεντεύξεις πριν από το θρυλικό αγώνα

Ξένοι:
Κωπηλασία (Rowing)  Από την αγγλική βικιπαίδεια:

Μερικοί κατασκευαστές σκαφών
Filippi (Ιταλία)
Empacher (Γερμανία)
Vespoli (Αμερική)
Τιμές σκαφών (ενδεικτικά). Είναι πανάκριβες, ιδίως αυτές με τα ανθρακονήματα (carbon).

Σημ. Ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων δεν έχει ακόμα σελίδα στο internet αλλά από ό,τι μας είπαν την ετοιμάζει και θα την ανεβάσει σύντομα.

Η περιοχή μας
    Εγκαταστάσεις