Την Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2009 η ΣΤ΄ τάξη επισκέφτηκε το Γεωγραφικό Εργαστήρι του Παιδαγωγικού Πανεπιστημίου Ιωαννίνων όπου ο καθηγητής κ. Απόστολος Κατσίκης τους παρουσίασε μερικά θέματα σχετικά με το περιβάλλον.
    Η επίσκεψη αυτή σηματοδοτεί την έναρξη του προγράμματος "Η λίμνη μας η Παμβώτιδα" με το οποίο αποφάσισε να ασχοληθεί φέτος η ΣΤ΄τάξη και είχε ως σκοπο την ευαισθητοποίηση των μαθητών γενικότερα σε περιβαλλοντικά θέματα αλλά και ειδικότερα στο θέμα (λίμνη) με το οποίο αποφάσισε να ασχοληθεί.
    Ας δούμε τι λένε οι ίδιοι οι μαθητές γι' αυτήν την επίσκεψή τους.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Την Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου, ύστερα από αρκετή καθυστέρηση, επισκεφθήκαμε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Η επίσκεψη είχε προγραμματιστή από καιρό αλλά αναβλήθηκε λόγω απουσίας του κ. Κατσίκη Απόστολου επειδή είχε άλλες υποχρεώσεις αυτό το διάστημα. Ο κ. Κατσίκης είναι καθηγητής Γεωγραφίας της Παιδαγωγικής Σχολής.
    Φύγαμε από το σχολείο μας με πολύ καλή διάθεση. Αναχωρήσαμε στις 9:45. Η διαδρομή μας προς το Πανεπιστήμιο ήταν ευχάριστη. Μετά από ένα τέταρτο φτάσαμε στο Πανεπιστήμιο. Ένας ευγενικός κύριος που θα ήταν ο ξεναγός μας, μας υποδέχτηκε και μας οδήγησε στην αίθουσα του Γεωγραφικού Εργαστηρίου.

Εκεί μας περίμενε ο Κ. Κατσίκης και μας μίλησε για την καλή και την κακή πλευρά της γης, μας έδειξε φωτογραφίες από τον πλανήτη μας και μας εξήγησε πως μπορούμε να τον σώσουμε.

Μετά από περίπου 45 λεπτά ο ίδιος κύριος που μας υποδέχτηκε στην αρχή, μας οδήγησε στην αίθουσα πληροφορικής. Ο κ. Τζίμας, καθηγητής πληροφορικής μας εξήγησε πώς να χρησιμοποιούμε το Google Earth και μας έβαλε μια εργασία στους υπολογιστές.

Ύστερα από 40 λεπτά φύγαμε από το Πανεπιστήμιο. Σε όλη τη διαδρομή προς το σχολείο, μιλούσαμε για τα πράγματα που μάθαμε. Όταν φτάσαμε στο σχολείο αφηγηθήκαμε στους άλλους μαθητές πώς περάσαμε και τι δραστηριότητες κάναμε. Ήταν φανταστικά!

Αν τύχει ποτέ να ξανά πάμε θα θέλαμε να μείνουμε περισσότερη ώρα και να κάνουμε περισσότερα πράγματα στην αίθουσα με τους υπολογιστές!!!!

Μερικοί σχετικοί σύνδεσμοι:

Κατσίκης Απόστολος  Η σελίιδα του κ. Α. Κατσίκη στο Πανεπιστήμιο Ιιωαννίνων
Εργαστήριο Γεωγραφικής και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Παιδαγωκικού τμήματος
Το Εργαστήρι Πληροφορικής του Παιδαγωγικόυ Τμήματος

Η περιοχή μας