Η λίμνη μας η Παμβώτιδα

ΣΤ΄ τάξη - 2008 - 2009

Πρόλογος - Στο Εργαστήρι ΓεωγραφίαςΠαρατήρηση της λίμνης - Στο Φορέα Διαχείρισης Λίμνης -Στο Ναυτικό Όμιλο Ιωαννίνων (Ν.Ο.Ι.) - Στον Ιχθυογεννητικό σταθμό -  Παρουσίαση

Η ΣΤ΄τάξη αποφάσισε να γνωρίσει καλύτερα τη λίμνη μας, να δει το ρόλο που παίζει στις ασχολίες των κατοίκων, να γνωρίσει την ιστορία της και την εξέλιξή της, να μάθει για το μέλλον της, να βρει τρόπους προστασίας της, να τη γνωρίσει και στους άλλους και να μάθει να απολαμβάνει καλύτερα αυτά που μας προσφέρει.

Για το λόγο αυτό έκανε αρκετές επισκέψεις και στην ίδια τη λίμνη για να την εξερευνήσει από κοντά αλλά και σε διάφορους φορείς που ασχολούνται με το θέμα ώστε να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες.

/>

Στις σελίδες της λίμνης  αναφέρονται όλες οι δραστηριότητες. Κάνοντας κλικ (παραπάνω) σε κάθε μία από αυτές μπορείτε να δείτε πολύ περισσότερα πράγματα για το τι έγινε ακριβώς (γραμμένα από τους ίδιους τους μαθητές) αλλά και αρκετές φωτογραφίες.

Η περιοχή μας
    Εγκαταστάσεις