Το 24ο Δημοτικό Σχολείο ταξιδεύει στο Cern

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Γεωργία Πάνου επιλέχτηκε από επιτροπή κριτών του CERN και παρακολούθησε το θερινό σχολείο με τίτλο: “Playing with Protons”. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε από 26 έως 30 Αυγούστου 2018 στη Γενεύη της Ελβετίας. Ένα εντατικό σχολείο στην Μέκκα της Φυσικής με μοναδικές επισκέψεις στις πειραματικές εγκαταστάσεις του CERN, εργαστήρια ειδικά για εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, διαλέξεις από κορυφαίους επιστήμονες του CERN στην καρδιά της επιστήμης!

Βασικοί στόχοι του προγράμματος Playing with Protons ήταν:

• Η εξοικείωση των συμμετεχόντων με την έρευνα, την τεχνολογία και την καινοτομία στο CERN, το μεγαλύτερο εργαστήριο σωματιδιακής φυσικής στον κόσμο.
  • Η έμπνευση και παρακίνηση των συμμετεχόντων να μεταφέρουν τον διερευνητικό τρόπο σκέψης, την κουλτούρα διεθνούς συνεργασίας και το θετικό κοινωνικό πρόσημο του CERN στους μαθητές τους, λειτουργώντας ταυτόχρονα ως πρότυπα και πολλαπλασιαστικοί παράγοντες στην εκπαιδευτική κοινότητα και ευρύτερα στην κοινωνία.
  • Ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη πρωτότυπων και συμμετοχικών εκπαιδευτικών δράσεων με στόχο την ενίσχυση του επιστημονικού κεφαλαίου των μαθητών και των οικογενειών τους και ειδικότερα εκείνων που δεν εκπροσωπούνται επαρκώς στην Ελλάδα.

Το σχολείο μας, αξιοποιώντας την ευκαιρία που του δίνεται, θα υλοποιήσει ανάλογες δράσεις για τους μαθητές του κατά τη διάρκεια της νέας σχολικής χρονιάς.

CERN 2018