Η περιοχή μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στη συνοικία Ανθούπολη της πόλης των Ιωαννίνων. Ο δρόμος που βρίσκεται στα ανατολικά του σχολείου είναι η οδός Οδυσσέα Ελύτη. Από αυτήν την οδό αλλά και προς τιμή του βραβευμένου Έλληνα ποιητή, δώσαμε την ονομασία στο σχολείο μας.

Η συνοικία μας

Η Ανθούπολη είναι η συνοικία γνωστή από παλιότερα με το όνομα "Εργατικές Κατοικίες Κάτω Νεοχωρόπουλου Ιωαννίνων" η οποία δημιουργήθηκε όταν δόθηκαν οι εργατικές κατοικίες στους δικαιούχους (στις αρχές της δεκαετίας του 1980) και άρχισαν να εγκαθίστανται στην περιοχή.

Το σχολείο μας όμως δεν δέχεται μαθητές μόνο από την Ανθούπολη αλλά τα όριά του επεκτείνονται αρκετά παραπέρα και περιλαμβάνει το Νεοχωρόπουλο και τα Κάτω Μάρμαρα.

Περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή, παλιότερα αλλά και σήμερα, μπορείτε να βρείτε στις πληροφορίες που συνέλεξαν τα παιδιά της ΣΤ΄τάξης, εδώ (2008-9) και εδώ (2015-16)