Yλικό για την Ε' τάξη

Παρακάτω κάντε κλικ στην κατηγορία - μάθημα που σας ενδιαφέρει, για να εξερευνήσετε το υλικό για την τάξη σας. Για να ανοίξει η κάθε εφαρμογή, κάντε  κλικ πάνω στην εικόνα της.

Γεωγραφία Φυσική Μαθηματικά Ιστορία Γλώσσα Άλλα

Τρίγωνα

Μάθετε τα πάντα για τα τρίγωνα: Είδη τριγώνων, τα μέρη των τριγώνων, κατασκευή τριγώνων κτλ. Με αυτήν την παρουσίαση οι φράσεις: σκαληνό τρίγωνο, ύψος τριγώνου, ισοσκελές τρίγωνο, ορθογώνιο, αμβλυγώνιο κτλ. δε θα σας είναι πια... κινέζικα.
   Είναι μια παρουσίαση μόνο αλλά είναι ευχάριστη γιατί όλα παρουσιάζονται με κίνηση και με επεξηγήσεις για εύκολη κατανόηση.
   Η γεωμετρία αρχίζει να γίνεται ακόμα πιο ευχάριστη.

Από : Γιάννης Σαλονικίδης

Τα τρίγωνα (με ασκήσεις)

Ευχάριστα μαθήματα με εικόνες και ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις καλύτερα τα τρίγωνα: να μάθεις τα μέρη τους, πώς βγαίνει η ονομασία τους, τις ιδιότητές τους αλλά και το πώς κατασκευάζονται.
    Στις ασκήσεις μπορείς να δοκιμάσεις να ξεχωρίσεις τα είδη των τριγώνων ανάλογα με το άνοιγμα των γωνιών ή το μήκος των πλευρών τους και πολλά άλλα ακόμα.

Από : Γιάννης Σαλονικίδης

Μετατροπή αραβικών αριθμών σε ρωμαϊκούς

Θέλετε να δείτε πώς έγραφαν τους αριθμούς οι αρχαίοι Ρωμαίοι; Γράψτε έναν αριθμό στο πλαίσιο της εφαρμογής και πατήστε το "Μετατροπή αραβικών αριθμών σε ρωμαϊκούς" και.. έτοιμος ο ρωμαϊκός αριθμός σας!

Από : ?

Η περιοχή μας