Yλικό για την Ε' τάξη

Παρακάτω κάντε κλικ στην κατηγορία - μάθημα που σας ενδιαφέρει, για να εξερευνήσετε το υλικό για την τάξη σας. Για να ανοίξει η κάθε εφαρμογή, κάντε  κλικ πάνω στην εικόνα της.

Γεωγραφία Φυσική Μαθηματικά Ιστορία Γλώσσα Άλλα

Το αυτί

Μια ευχάριστη παρουσίαση για τη λειτουργία του αυτιού. Δες τη διαδρομή που κάνουν οι ήχοι και ποια μέρη του αφτιού λειτουργούν για να στείλουν το ερέθισμα στον εγκέφαλό μας.

Από : Κοσμάς Αθανασιάδης

Τα δόντια μας

Μάθε τις ονομασίες των δοντιών αλλά και τη λειτουργία της κάθε ομάδας ξεχωριστά. Στη συνέχεια μπορείς να δεις το εσωτερικό του δοντιού και τα μέρη του. Έτσι θα ξέρεις καλύτερα γιατί δίνουμε τόση σημασία στη σωστή υγιεινή τους.

Από : Βασίλης Μισαηλίδης - e-yliko

Το πεπτικό σύστημα

Μια παρουσίαση που μας εξηγεί τη λειτουργία της πέψης. Δες το "δρομολόγιο" που ακολουθούν ο τροφές στον οργανισμό μας και ποια όργανα είναι αυτά που παίρνουν μέρος στη διάσπαση των τροφών στα συστατικά που χρειάζεται το σώμα μας για να λειτουργήσει σωστά.

Από : Γιάννης Σαλονικίδης

Το ηλεκτρικό φορτίο

Γιατί δημιουργείται ηλεκτρικό φορτίο στα σώματα;
Αν δούμε πώς είναι φτιαγμένο το άτομο και από τι αποτελέιται, τότε αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε καλύτερα τον ηλεκτρισμό. και αυτό ακριβώς μας δείχνει αυτή η παρουσίαση.

Από : Γιάννης Σαλονικίδης

Η περιοχή μας