Προηγούμενα έτη: 2009-10 , 2010-11,

2011-12

Τα γεγονότα είναι καταχωρημένα με αντίστροφη σειρά (τα πιο πρόσφατα στην κορυφή).

Επίσκεψη στο ΚΠΕ Φιλιππιάδας (λίμνη Ζηρού)

3 Μαΐου 2012
Η Γ΄τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε το ΚΠΕ Φιλιππιάδας στη λίμνη του Ζηρού όπου παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η παρέα του νερού στη λίμνη του Ζηρού».

2012-05-03-Ziro.jpg

Κάλαντα του Λαζάρου

6 Απριλίου 2012
Οι μαθητές του 28ου Νηπιαγωγείου με το οποίο συστεγαζόμαστε μας θύμισαν το "Λάζαρο" παρουσιάζοντάς τον με τον παραδοσιακό τρόπο.

lazaros.png

Επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς

29 Μαρτίου 2012
Οι τάξεις Ε΄και ΣΤ΄επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Καστοριάς και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι δρόμοι του νερού -  η λίμνη της Καστοριάς».

kastoria1.jpg
kastoria2.jpg
kastoria3.jpg

Επίσκεψη στο εργοστάσιο νερού στους Μελιγγούς

26 Μαρτίου 2012
Η Β΄τάξη επισκέφτηκε το εργοστάσιο νερού στους Μελιγγούς Ιωαννίνων στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού. Εκεί παίξαμε παιχνίδια σχετικά με το νερό και είδαμε τη διαδικασία παραγωγής.

meliggoi-nero.jpg

25η Μαρτίου

23 Μαρτίου 2012
Γιορτάσαμε στο Σχολείο την εθνική μας επέτειο. Τη γιορτή διοργάνωσε η ΣΤ΄τάξη.

25martiou.jpg

"Τα Ιωάννινα πολιορκημένα" στο Πνευματικό Κέντρο

29 Φεβρουαρίου 2012
Στα πλαίσια του εορτασμού της 99ης επετείου Απελευθέρωσης των Ιωαννίνων, η ΣΤ΄τάξη του Σχολείου μας συμμετείχε στην εκδήλωση [«Τα Ιωάννινα Πολιορκημένα…», ένα μουσικό και αφηγηματικό οδοιπορικό από τους μαθητές του 13ου και του 24ου Δημοτικού Σχολείου. ] που πραγματοποιήθηκε στις 29 Φεβρουαρίου στις 19:00 στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών. Οι μαθητές μάς διάβασαν αποσπάσματα από το βιβλίο της Guy de Chantepleure “Τα Ιωάννινα Πολιορκημένα».

pneymatiko.png

Αποκριάτικο πάρτι

24 Φεβρουαρίου 2012
Γιορτάσαμε στο Σχολείο μας τις Αποκριές με ένα χαρούμενο αποκριάτικο πάρτι που διοργανώσαμε με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

apokries.jpg

Γιορτή για την απελευθέρωση των Ιωαννίνων

21 Φεβρουαρίου 2012
Η γιορτή για την απελευθέρωση της πόλης μας έγινε τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου. Τη γιορτή διοργάνωσε η Ε΄τάξη.

21februar.png

Ο Ορέστης Ανδρεαδάκης μάς μιλάει για τον κινηματογράφο

7 Φεβρουαρίου 2012
Ο διάσημος Έλληνας κριτικός κινηματογράφου Ορέστης Ανδρεαδάκης επισκέφτηκε το σχολείο μας και μας παρουσίασε ένα οπτικοακουστικό πρόγραμμα με θέμα το μαγικό κόσμο του κινηματογράφου. Την εκδήλωση διοργάνωσε το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/βάθμιας Εκπαίδευσης.

skinothetis.jpg

Μαθήματα πρώτων βοηθειών

26 Ιανουαρίου 2012

Εκπρόσωπος του Ερυθρού Σταυρού παρέδωσε μαθήματα Πρώτων Βοηθειών στους μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης. Μάθαμε τι κάνουμε σε περίπτωση που κάποιος λιποθυμήσει ή τραυματιστεί και μάθαμε επίσης ότι ο Ερυθρός Σταυρός έχει σαν σκοπό την ανακούφιση του πόλου σε ανθρώπους που υποφέρουν.

protes-voitheies.jpg

Στην έκθεση του λιθοξόου κ. Παύλου

20 Ιανουαρίου 2012
Οι τάξεις Ε΄και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η έκθεση του λιθοξόου κ. Παύλου Κοσμά ο οποίος είναι δάσκαλος και υπηρετούσε παλιά στο σχολείο μας. Ο κ. Παύλος μας εξήγησε πώς φτιάχνει τα έργα του και τι εργαλεία χρησιμοποιεί. Στη συνέχεια είδαμε όλα τα έργα του τα οποία απεικόνιζαν κυρίως σκηνές από την καθημερινή ζωή του χωριού.

lithoxoos1.png lithoxoos2.png

Κοπή βασιλόπιτας

11 Ιανουαρίου 2012
Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας έφεραν βασιλόπιτες σε κάθε τμήμα και μας ευχήθηκαν καλή χρονιά. Δέκα συμμαθητές μας κέρδισαν όμορφα δώρα.

zaxaroplastiki.jpg

Μαραθώνιος ανάγνωσης

Ιανουάριος 2012

Η Ε’ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με τα βιβλία της Άλκης Ζέη «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη» τον οποίο διοργανώνουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας. Στόχος του Μαραθώνιου είναι η ενίσχυση της ανάγνωσης και η καλλιέργεια της αγάπης των παιδιών για το καλό βιβλίο.

Τα παιδιά της Ε΄τάξης πρέπει να διαβάσουν τρία βιβλία της Άλκης Ζέη και να απαντήσουν σε ένα ερωτηματολόγιο που θα μας στείλουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου.

Τα βιβλία που ήδη διαβάζουν τα παιδιά είναι:

• Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου
  • Η μωβ ομπρέλα
  • Κοντά στις ράγιες

Τα παιδιά που θα απαντήσουν σωστά στις ερωτήσεις του εντύπου θα μπουν σε κλήρωση και 10 παιδιά θα κερδίσουν πλούσια δώρα. Επίσης ήδη μας έστειλαν τιμής ένεκεν για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας πέντε παιδικά βιβλία.

Χριστούγεννα

23 Δεκεμβρίου 2011
Η γιορτή των Χριστουγέννων φέτος ήταν πραγματικά μεγάλη. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και τα παιδιά των δύο τμημάτων της Α΄τάξης και των δύο τμημάτων της Β΄τάξης παρουσίασαν σκετσάκια, ποιήματα και τραγούδια, ενώ ο Αϊ-Βασίλης μοίρασε δώρα σε όλους. Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για τη βοήθεια.

2011-12-23-Xrist1.jpg
2011-12-23-Xrist2.jpg
2011-12-23-Xrist3.jpg

Στο Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας Ιωαννίνων

13 Δεκεμβρίου 2011
Οι Ε και η ΣΤ΄τάξεις επισκέφθηκαν το Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας Ιωαννίνων, στην Κατσικά. Ενημερώθηκαν για τη λίμνη μας και έφιαξαν το δικό τους πίνακα γι' αυτήν.

2011-12-13-FDLI-E-ST-2.jpg

Η γιορτή του Πολυτεχνείου

17 Νοεμβρίου 2011
Τη γιορτή του πολυτεχνείου φέτος ανέλαβαν τα δύο τμήματα της  Δ΄τάξης του σχολείου μας

2011-11-17-17Noe.jpg

Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

27 Οκτωβρίου 2011
Φέτος παρουσίασαν τη γιορτή τα δύο τμήματα της  Γ΄τάξης του σχολείου μας

2011-10-27-28Okt.jpg

Αγιασμός

12 Σεπτεμβρίου 2011
Πρώτη μέρα του σχολείου φέτος, έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός και η υποδοχή των νέων μαθητών του σχολείου μας. Καλη χρονιά.

2011-09-agiasmos.jpg

Η περιοχή μας