2009-10

Μια συγγραφέας στο σχολείο μας

11 Μαΐου 2009
Επειδή πιστεύουμε ότι ο ρόλος του σχολείου είναι καταλυτικός στην επαφή του μαθητή με το βιβλίο και επειδή η αγάπη για το βιβλίο αρχίζει από τις πρώτες τάξεις του σχολείου, καλέσαμε να έρθει στο σχολείο μας τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Αργυρώ Κοκορέλη.

Πριν την επίσκεψη φροντίσαμε τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τη συγγραφέα μέσα από τα βιβλία της. Διαβάσαμε σχεδόν όλα τα έργα της: «Η τρελόριζα της αγάπης», «Η ζωή με τον πατέρα», «Ο ονόματα δε λέμε», «Ο συννεφούλης», «Ο Αγαθάγγελος», «Παιχνίδια με τα όνειρα», «Παιχνίδι με το λύκο», «Παιχνίδι με πριγκίπισσες», «Κουκιά κι αγκιναρούλες» μας συντρόφευαν τον τελευταίο καιρό καθημερινά.

Τη Δευτέρα 11 Μαΐου η κ. Κοκορέλη ήταν στο σχολείο μας. Τα παιδιά συζήτησαν μαζί της, οργάνωσαν μικρά δρώμενα και έφτιαξαν ιστορίες.
Διαπιστώσαμε ότι η επίσκεψη ενός συγγραφέα στο σχολείο αποτελεί ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά κι αυτό μας οδηγεί στο να συνεχίσουμε τις προσπάθειες και να βάζουμε το εξωσχολικό βιβλίο στις καθημερινές μας δραστηριότητες.

Μαθήματα πρώτων βοηθειών

Απρίλιος-Μάιος 2009
Νοσηλεύτρια από το τμήμα Αγωγής Υγείας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού επισκέφθηκε το σχολείο μας για 6 δίωρα και παρέδωσε στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα πρώτων βοηθειών.

Η περιοχή μας
    Εγκαταστάσεις