Τρώμε υγιεινά

Γ΄ τάξη - 2013

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης αφιερώσαμε κάποιες διδακτικές ώρες για δραστηριότητες που αφορούν την υγιεινή διατροφή και τις διατροφικές μας συνήθειες.
Κατασκευάσαμε πυραμίδα μεσογειακής διατροφής με εικόνες από περιοδικά, από συσκευασίες προϊόντων που καταναλώνουμε και από διαφημιστικά φυλλάδια τα οποία συγκεντρώσαμε.

pyramida trofon

Ομαδοποιήσαμε τις τροφές στις 5 βασικές ομάδες αναλύοντας σε κάθε μάθημα ποια συστατικά έχει η κάθε ομάδα και πού μας βοηθάει το καθένα.

trofospitakia

Τις χωρίσαμε σε υγιεινές και μη υγιεινές.
Συζητήσαμε για τις καλές και κακές διατροφικές συνήθειές μας.
Διευκρινίσαμε όρους και λέξεις όπως: συντηρητικά, χρωστικές, μεταλλαγμένα κτλ.
Μάθαμε για τη λειτουργία του πεπτικού συστήματος και του «ταξιδιού της τροφής».

peptiko

Μιλήσαμε για τα 5 απαραίτητα γεύματα που πρέπει να τρώμε και τι πρέπει να περιέχουν. Αναφερθήκαμε στη σπουδαιότητα κάθε γεύματος και κυρίως του πρωινού. Έτσι μια μέρα φέραμε, ετοιμάσαμε και φάγαμε όλοι μαζί το πρώτο γεύμα της ημέρας, το πρωινό.

proino

Διαβάσαμε βιβλία σχετικά με το θέμα, που μας διασκέδασαν αλλά και μας προβλημάτισαν.
Κατανοήσαμε τη σπουδαιότητα της καθημερινής κατανάλωσης και στο διαγωνισμό που έγινε δημιουργήσαμε αφίσες.

afises_diatrofi

Επισημάναμε ότι παρασυρόμαστε από τα πολλά αγαθά που υπάρχουν γύρω μας με αποτέλεσμα να αποκτούμε όλο και περισσότερες κακές – ανθυγιεινές συνήθειες.
Προετοιμάσαμε και παρουσιάσαμε σε όλο το σχολείο θεατρικά και μικρά βίντεο με πρωταγωνιστές τα παιδιά προσπαθώντας με αλληγορικό τρόπο να δείξουμε τα υπέρ και τα κατά της υγιεινής διατροφής.

diatrofi_show1
diatrofi_show2