Υλικό για την Γ' τάξη

Παρακάτω κάντε κλικ στην κατηγορία - μάθημα που σας ενδιαφέρει, για να εξερευνήσετε το υλικό για την τάξη σας. Για να ανοίξει η κάθε εφαρμογή, κάντε  κλικ πάνω στην εικόνα της.

Μελέτη Περιβ. Μαθηματικά Ιστορία Γλώσσα Άλλα

Η Παλαιολιθική εποχή

Όλη η παλαιολιθική εποχή μέσα από μια παρουσίαση με κείμενα και εικόνες.

Από : Παναγιώτης Δεληγιάννης

Η Νεολιθική εποχή

Όλη η παλαιολιθική εποχή μέσα από μια παρουσίαση με κείμενα και εικόνες.

Από : Παναγιώτης Δεληγιάννης

Μυθολογία

Πολλές πληροφορίες για την ελληνική μυθολογία. Πρόσωπα, θεοί, μυθικοί ήρωες, μύθοι κτλ.  Θα βρείτε και κάποια πράγματα παραπέρα από αυτά που αναφέρει το βιβλίο σας.

Στην αρχή θα πρέπει να περιμένετε λιγάκι για να τελειώσει η "εισαγωγή" με τις βροντές και τις αστραπές και να οδηγηθείτε στο κυρίως πρόγραμμα.

Από: Παύλος Τάσης

Οι περιπέτειες του Οδυσσέα

Μια πολύ ωραία παρουσίαση με τις περιπέτειες του Οδυσσέα.

Το ποια ήταν τα μέρη που επισκέφτηκε, κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με ακρίβεια. Εδώ έχουμε μία από τις προτάσεις για τη διαδρομή που ακολούθησε ο πολυμήχανος ήρωας.

Κάθε φορά που θα κάνετε κλικ με το ποντίκι πάνω στο χάρτη, τα καράβια (ή το καράβι) του Οδυσσέα προχωράει στον επόμενο σταθμό του.
Κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα κάθε περιοχής από αυτές που εμφανίζονται, ανοίγει ο κειμενογράφος με περισσότερες πληροφορίες για το τι συνέβη εκεί πέρα.

Από : Κωνσταντίνα Λύτρα

Η περιοχή μας