Α) Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
Β) Πυρηνική ενέργεια

Η  Ε2 Τάξη ασχολήθηκε με τα παραπάνω θέματα.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και με αφορμή την ενότητα της Φυσικής (Ερευνώ και ανακαλύπτω) ασχοληθήκαμε με την ενέργεια γενικά.
Ασχοληθήκαμε περισσότερο με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Προγραμματίσαμε δύο επισκέψεις  : Σε ανεμογεννήτριες και σε υδροηλεκτρικό εργοστάσιο.
Αποφασίσαμε στη συνέχεια να ασχοληθούμε με την πυρηνική ενέργεια.
Δεν ήταν εφικτό να πραγματοποιήσουμε επισκέψεις… (στα νοσοκομεία και στο Φυσικό τμήμα του Πανεπιστημίου…)

Αντλήσαμε πληροφορίες από βιβλία και το διαδίκτυο. (Όσες μπορούσαν να κατανοήσουν  οι μαθητές, οι οποίοι βρήκαν το θέμα  εξαιρετικά ενδιαφέρον).
Αυτές τις πληροφορίες μπορείτε να τις δείτε συγκεντρωμένες στην παρακάτω παρουσίαση:

Από: Ελευθερία Σιντόρη

Ενδιαφέρουσες θα βρείτε σίγουρα και δύο πολύ καλές ιστοσελίδες σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας κάνοντας κλικ στις παρακάτω εικόνες. Εκτός από τις πληροφορίες, υπάρχουν κινούμενα γραφικά αλλά ακόμα και παιχνίδια σχετικά με το θέμα.

Για παιδιά 8-11 ετών                                         Για παιδιά άνω των 11 ετών

Ϊσως στο τέλος να θέλετε να παίξετε κι ένα ωραίο παιχνιδάκι: Το παιχνίδι της ενέργειας.
Μοιάζει με τον γκρινιάρη, μόνο που εδώ η γκρίνια έρχετε όταν σπαταλάτε ενέργεια άσκοπα: Ξέχασες όλα τα φώτα ανοιχτά στο σπίτι; Πήγαινε μερικά κουτάκια πίσω για να μάθεις να διαχειρίζεσαι καλύτερα την ενέργεια! Ζήτησες από τους γονείς σου να βάλουν διπλά τζάμια στα παράθυρα; Μπράβο! Πήγαινε μερικά τετράγωνα μπροστά!  -  Για δοκιμάστε το!

Καλή διασκέδαση!

Η περιοχή μας